Utkucan Eken

Utkucan Eken, ağırlıklı olarak ekran ve interaktif medya için çalışan, Londra’da ikamet eden bir besteci ve müzik yapımcısı olup; elektronik ve dijital ortamlarda, çeşitli türlerde müzik üretmektedir. 1989 yılında Izmir’de doğdu.

 

Müzik eğitimine, Izmir Güzel Sanatlar Lisesi’nde piyano ve çello eğitimi alarak başladı. Müzik teknolojileri alanında devam ettiği eğitim hayatını, Istanbul Yıldız Teknik Üniversitesi’nde Duysal Tasarım programını tamamlayarak sürdürdü ve lisans derecesinin ardından Londra’da Westminster Üniversitesi’nde “Audio Production” programı üzerinde Master yaptı. Master projesi olarak tamamladığı “Trace” projesi ile “2016 John Leckie Awards, Innovation in Audio Production” ödülünün sahibi oldu.

 

Disiplinler arası birçok projede çalıştı ve sinema, televizyon, sergi ve sanat enstelasyonları için müzik besteledi. Halen Londra’da ikamet etmekte ve yeni müzik üzerine çalışmalarını sürdürmektedir.

 

Email: utkucaneken@gmail.com

Telefon: +44 7490 163 499

Web Site : utkucaneken.com

Elif Nur Karlıdağ

Besteci, şef ve piyanist Elif Nur Karlidag müzik eğitimine çok genç yaşta Bükreş / Romanya’da başladı. Yüksek lisansını tamamladığı İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’nda İstemihan Taviloğlu ile kompozisyon çalıştı. Londra’da Jocelyn Pook’un asistanlığını yapmakta ve alternatif klasik müzik topluluğu ELSE (East London Sound Ensemble) ve bu gibi çeşitli klasik müzik grupları ile performanslar vermektedir. Pek çok farklı kültürden sanatçı ile çalışmıştır, bunların arasında Marguerite Humeau ve Scratch Orchestra örnek gösterilebilir. Başlıca konserlerinden bazıları Royal Festival Hall, Kings Place Londra, Barbican Center, St John Smith Meydanı, Holst Room Morley College, Southwark Katedrali, Covent
Garden Aktör Kilisesi, Bükreş Fransız Kültür Merkezi, İzmir Sabancı Kültür Sarayı gibi salonlarda gerçekleşmiştir.

Eser Bilgisi

“Echoes / Shadows”, koro için bestelenmiş, homojen bir yapıya sahip, 12 kanallı bir ses enstelasyonudur. Eser, 12 hoparlör arasında paylaştırılmış 4 ayrı ses için yazılmıştır. Ayrıca mikrofonların kullanımı ile her hoparlör bir biri ile etkileşimli hale getirilmiş ve eserin enstelasyon içerisinde yankılanarak sürmesi sağlanmıştır. Mikrofonların kullanım amacı, eserin her icrasında çeşitli yankılar yaratmak, ve her performansta farklı müzik katmanları oluşturmaktır. Enstelasyondaki ana fikir, kullanılan koro aracılığı ile derin bir müzik deneyimi yaratmaktır, bu deneyim koronun etrafında veya içerisinde yürünerek farklı açılardan keşfedilebilir.

 

Parça içerisinde sadece tek bir satir yankılanmaktadır; “for you and me”  yani  “senin ve benim için”.  Sözlerin sadece bu satırdan oluşmasının sebebi, eserin dayandığı felsefe olan, birey ile çevresi arasındaki bağlantının altını çizmektir. Bu bağlamda, “kelebek etkisinde” olduğu gibi, her bireysel eylemin “bütün” üzerindeki etkisine değinilmektedir.

 

Bu “eylem / sonuç” zinciri, zaman içinde “tekrarlamayı / yankılanmayı”  sürdürür ve tekrarlanan her eylem, büyük ölçekli sonuçlara (pozitif veya negatif) dönüşebilir. Bu, doğaya ve dünyaya olan etkimizi gözlemlediğimizde bugün yüzleştiğimiz gerçeklikleri bizlere hatırlatabilir.

Eser Adı:

ECHOES / SHADOWS

Eser Üretim Yılı:

2019