Şebnem Altuntaş

1968 İstanbul’da doğdu. 1986 Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümüne girdi. Neşe Erdok ve Adnan Çoker Atölyelerinden eğitim aldı. Litografi baskı,gravür baskı ve serigrafi baskı atölyelerindende eğitim aldı. 1990 En iyi derece ile mezun oldu. 1994 -1997Mimar Sinan Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü’de Profesör Devrim Erbil Danışmanlığında yüksek lisans eğitimini tamamladı. “Empresyonizmin Türk Resmine YansımaBiçimleri ve Yerel üsluplaşmalar”konusunda tez hazırladı.

 

Email: sebnem.altuntas@gmail.com

Telefon: +90531 957 20 98

Eser Açıklaması

GÖLGELER VE SESLER

 

Gerçeklik Algısı

 

Mağara (Değişim Alemi) :

Yansımadan ibaret, gerçek olmayan kusurlu değişimler…

 

Mağaranın Dışı (Dünya, varlık alemi) :

Kusursuz, ebedi değişmez olan hakikat alemi…

 

Gerçek bilgi ve hayatın anlamı…

 

Doğdukları andan itibaren bir mağaraya kapatılıp, mağaranın arka duvarına bakmaya zorlanarak yaşatılan insanlar mağara duvarına yansıyan gölge ve sesleri gerçeklik zannederek yaşarlar.

İçlerinden zincirlerini kıranlar ışığı görebilirler, belki çok istedikleri özgürlüğe kavuşurlar fakat geride bıraktıkları olmadan dışarıda nasıl bir yaşam sürebilirler?

Geriye dönüp gerçekleri diğerleriyle paylaşmak istediklerinde, tutsaklar, bu yolculuğun onları gerçeklerden uzaklaştırdığını düşünerek karşı çıkarlar.    Gerçek bilgiye ulaşamamış insan cehaletiyle mutlu olur. Bununla da kalmaz  gerçeği dile getirelere de inanmaz. Tutsaklıklarımıza farkında olmadan, bazen de bilerek bağlanırız. Özgürlükler sadece insanın kendi benliğinde yaşayabilir.

Özgürlükten vazgeçip tekrar mağaraya dönüldüğünde artık hiçbir şey eskisi gibi olmaz.

Platon’un “Mağara Alegorisi”nden esinlenilmiştir.

Eser Adı:

MAĞARA ALEGORİSİ

Malzeme:

Karanlık oda konsepti küp, küre ve prizma şeklinde yerleştirme

Eser Üretim Yılı:

2019