Sait Adalı

1950’de İstanbul’da doğdum. Devlet Güzel Sanatlar Akademisi Yüksek Heykel Bölümü mezunuyum. Öğrenci iken birçok karma heykel sergileri ve yarışmalara katıldım. Cumhuriyetin 50. Yılı Maket Yarışması’nda 2.lik ödülü aldım. 1974’te İtalya’da heykel sanatını inceledim. 1977’de Şadi Çalık’tan diploma eskizinde birincilik alarak mezun oldum. Atatürk köşeleri ve rölyefler çalışmaya başladım. Türkiye’nin dört bir yanına dağılan “Kurtuluş Savaşı” konulu panolarla çalışmalarımı sürdürdüm. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nde dekanlık yapmış 11 profesörümüzün büstlerini yaptım. Dekanlık binasına Atatürk Köşesi ve aynı binanın kokteyl salonuna “Profesör Tulb’un Anatomi Dersi” adlı eseri rölyef olarak çalıştım. Ayrıca Ahmet Aras, Sezai Türkeş, Nedim Akkohen, Aytan Yakın ve Kaya Turgut’un büstleri beğenilen çalışmalarım arasında oldu.Halen İ.T.Ü. Mimarlık Fak. Heykeltraş kadrosundan emekli olarak sanatımı sürdürmekteyim.

 

Email: sait@saitadali.com

Telefon: +90532 211 00 44

Eser Açıklaması

Çeşitlemelerini önceki senelerde izleyicilere sunduğum bu soyut heykelimi, ilk defa metal malzemeden keserek, kaynatarak oluşturdum. Figür, sporda
“köprü” denilen hareketi temsil etmektedir. Köprü kurmuş kadın figürü, benim stilim ve soyutlamam sonucu bu şekilde bir heykele dönüşmüştür. Görüldüğü gibi yapım aşamasında malzemenin özelliklerine uyulmuş, metal görünümünden ödül verilmemiştir. Eserlerimi yapmaya başlamadan önce, alçıdan bir maketini yaparım. Sonra büyütüldüğü zaman hangi renk, doku ve malzemenin yakışacağını kararlaştırırım. Figürde temsili olarak baz alınan rulman şekli, içinde bulunan bilyeler kullanılarak bu forma dönüşmüştür. Bu eserimde amacım, heykelde sanatçının bağımsız çalıştığını vurgulamak, soyut heykel sanatını sevdirebilmektir.

Eser Adı:

SPORCU KADIN

Malzeme:

Metal

Eser Ölçüsü:

W 90, H 70, D 60

Eser Üretim Yılı:

2019