Nurşen Kulattı

Nurşen Kulattı 1955 yılında Konya’da doğdu. Yedi yaşında resim yeteneği fark edilen sanatçı liseyi birincilikle bitirir. Sanatçı 1972 Hacettepe Üniversitesi Kimya Bölümünü kazanır. Kimya eğitimi sürerken “Her alanda başarılı olabilirsin ama sanatçı olmalısın” diyen felsefe öğretmeninin uyarısı ile 1974 yılında Gazi Üniversitesi Resim Bölümünü birincilikle kazanır. 1976 yılında Devlet Resim-Heykel yarışmasında bir eseri sergilenir. 1977 yılında mezun olan sanatçı 23 yıl resim öğretmenliği yapar.

 

Sanatçı 1982 yılında merkezi Fransa-Vichy’de olan U.F.C.S.I. Derneği ile birlikte yurtiçinde ve Vichy’de resim sergilerine katılır. 2003 yılında İzmir Sanat Ödülü alan sanatçı eserleri ile birçok sergiye katılır. Sanatçı 2002’den beri amatör olarak tiyatro eğitimi almaktadır.

 

Sanat anlayışı; “Dışsal algılamadaki duyum ve titreşimler, içsel algılama sürecinde kimyasal değişim ve devinimler ile sürekli canlı kalarak sonsuzda yerini alır. Sanat yapıtı izleyene yaşadığını hissettirebilen bir iç dinamizme sahip olmalıdır.” şeklinde tanımlar. 1995 yılından beri İzmir ve Bodrum Yalıkavak’ta yer alan atölyelerinde çalışmalarını sürdürmektedir.

Eser Bilgisi

Çizmeye başlanılan yörüngeden geriye dönüş yoktur. Tüm değişkenliğiyle gerçekleşen akış, yola devam ederken, eylemsel gerçeklik arkada kalır. Güvenli alan olmaktan çıkar. . Artık olasılıklar zincirine eklenerek, yoruma açık bir gerçekliğin yansımaları ve fenomenleri olarak yerini alır. . Her yeni gerçeklik alanına geçiş sürecinde bu yanılsama yaşanır. .

Performans Adı:
Gelin:

Nurşen

Damat:

Tuval

Eser Ölçüsü:

200 x 190 cm

Teknik:

Karışık Teknik

Eser Üretim Yılı:

2019