Kaya Hacaloğlu

Kaya Hacaloğlu 1975 yılında Ankarada doğmuştur. Hartford Üniversitesi, ABD, Sinema programından mezundur. Video Sanatına olan ilgisi okul yıllarından başlamış ve şiir, müzik, resim performans, fotoğraf, felsefe gibi çeşitli alanlardan insanlarla beraber çalışmış; deneyselliğe müsait olan bu alanda canlı-sinema, video-şiir ve video-resim örnekleri vermiştir. Kompozisyon ve temaları bir dizi hissiyatın altını çizmekle beraber, düşünceli zamanı, sonlu olan bu hassas, dokunulur aracın çözünmesine işaret eder.

 

Email: kaya.hacaloglu@gmail.com

Web Site : kayahacaloglu.com

Eser Bilgisi

Agâh: bilen, öngörülü, bilgili. Devinim halinde, çerçevenin sınırları dahilinde bir içkinlik bölgesi. Maddeye nüfuz eden aşkın organizma, anormal oluşum, amorf biçim, sefil buradalık, hilkat. Duygulanımın anlatıda kendini görmesi.

 

Tüm bu ‘video resim’ler fotoğraflamış olduğum iki cins ağacın fotoğrafları üzerinden oluşuyor. İstanbul Süleymaniye’de bir çınar ağacı ve Austin Texas’ta yaygın olarak bulunan bir madrone ağacının bedenlerinin fotoğraflanmaları sonrası oluşturulmuş kompozisyonlar. Bu fotoğrafların bir araya getirilmeleri, bir süreye tabi tutulmaları ve bu süre içerisinde hareket ve ivme kazanmaları orijinal hallerinden farklılaşmaları bir şeye dönüşmeleri, değişkenlik ve soyutlamaya uğramalarıdır. Bitmiş işler, arayışı sonuçlandırabilmek için bazen tekrar işlemden geçmişlerdir. Oluşan yapılara geri dönerek onları yeniden yapılandırmak, yeni işler ortaya çıkarmak gibi…

 

Agâh Ağaç, Kaya Hacaloğlu ve çalışmalara yön veren Leyla Atavi’nin biraradalığı ile ortaya çıkmıştır.

Eser Adı:

AGAH AĞAÇ ‘VİDEO RESİMLERİ’

Eser Ölçüsü:

HD Video

Eser Üretim Yılı:

2016-2019