Gamze Duman

1984 Trabzon doğumlu sanatçı, lise öğrenimini Trabzon Anadolu Güzel Sanatlar Lisesinde, üniversite öğrenimini ise 2006 da mezun olduğu Karadeniz Teknik Üniversitesi Resim İş Öğretmenliği Bölümünde tamamladı. Resim çalışmalarına İstanbul’daki atölyesinde devam etmektedir.

 

Email: gamze1duman@gmail.com

Telefon: +90544 574 31 14

Eser Bilgisi

An-ı-ların hissettirdiği duyguyu yine anlık şekilde geri yansıttığım çatlak bir ayna olarak defterlerimle, bazen çoğaldığım, bazen deformasyonlarımı ve bazen de görmek istediklerimle istemediklerimi gömdüğüm özel bir alan sunuyorum.

 

Sahada gerçekleştirdiğim eylemlerimin, her nerede isem oranın ortaya koyduğu varoluş biçimlerinin izlerini taşıyan ve onu belgeleyen işlerimi, ”Göçebe Sanat” diye tanımlıyorum. İmgelerim de bu göçebe ruh halinde sürekli yerlerini değiştirerek kendilerinden ve ait oldukları alandan bağımsız bir şekilde benimle oyun alanları oluşturuyor. Mekanlarımızı sürekli değiştirerek anlamlarımızı da tekrar sorgulamış oluyoruz. Günlük rutin olanı oradan çekip çıkartıp, aşina olduğumuz zamandan mekândan ve tanımlardan bağımsız bir hale büründüğü, kabuk altı ve zırh altı çizimler, kâğıda işaretleme, bir çeşit mühürleme durumu.

 

Yer yer şiddet öğelerinin belirginleştiği, dış dünyaya karşı bireyin kendini savunması halini ortaya koyuyor. Kalabalık fısıltılar, küflü duvar kokusu, tırnakların etlerinden kopup, boşlukta savrulduğu, saçların birbirine dolandığı insanlık halleri… Hepsi gözümün önünden öylece akıp gidiyor. Gölgeleri defterime düşüveriyor.

Eser Adı:

HEP BİRŞEY EKSİK BURALARDA…

Eser Ölçüsü:

13 x 18 cm

Malzeme:

Kağıt üzerine tükenmez ve kuru kalem

Eser Üretim Yılı:

2017-2018