Ayessha Quraishi

Ayessha Quraishi, şu anda Karaçi merkezli, kendi kendini yetiştiren bir ressam. Avignon, Freiberg, Londra, Moskova, Toronto ve Matera’da olduğu gibi Pakistan’ın büyük şehirlerinde ve uluslararası alanda sergilendi.

 

Quraishi’nin çalışması, el hareketi olarak markalama kullanıyor. Ayrıca, sanatsal uygulamanın mediatif doğasını keşfetmek için çizim, resim ve dijital medyayı birleştiriyor.

 

Email: ayesshaquraishi@gmail.com

Telefon: +92332 330 54 55

Web Site : ayessha.com

Eser Bilgisi

Yedi yıl önce biriktirme fotoğraflarını çekmeye başladım. Metal ızgara ölçeği ve gökyüzünü nasıl çerçevelendirdiği beni büyüledi. Bu boş karelerin, bütün panoramayı değil, resmin bir dilimini gören bireysel yaşamların bakış açılarını yansıttığını hissettim. Çerçevelerden sık sık gri Karaçi’nin gök rengini değiştirdiğini izlerdim. Zaman zaman, uçurtmaların kendilerinden kaydığını, kuşların yapının hangi tarafında daha büyüyüp büyüyene kadar olduğunu asla bilemedim. Bazıları kayboldu. Boş kareleri kuran kuşlar gibi hayattan da geçtiğimizi hissettim. Gökyüzü çoğunlukla sıradan olmamasına rağmen, boş karelerin bana yansıma alanı sunduğunu hissettim. Kısa süre sonra, reverie’ye izin veren nefes alma alanı işgal edildi ve gözümdeki gökyüzü küçüldü.

 

Yerel bir hükümet sisteminin bulunmamasından dolayı, şehirdeki reklam panolarının denetlenmesini sağlayacak bir düzenleyici yoktu. Karaçi, 2015’e kadar her bir caddede devasa bir birikintiyle dolup taşan bir reklam ilanına dönüşmüştü; çoğu o kadar kusurlu yapılar tekrar tekrar hayat kaybına yol açmıştı.

 

5 Mayıs 2016’da Yüksek Mahkeme, kamuya ilan panolarında, panolarda ve tabelalarda dış mekan reklamcılığı yapılmasına izin veren bir yasa bulunmadığını ileri sürerek Karachi Metropolitan Corporation’a, Savunma İdaresi Kurumu’na ve tüm kanton kurullarına, kentin her tarafındaki birikintileri kaldırma talimatı verdi. 30 Haziran 2016.Onlar çekildi ancak yol kenarlarında ve boş arazilerde kaldılar. Birkaç yıl sonra, bazıları hala orada yatıyor.

Eser Adı:

GÖKYÜZÜ ÇERÇEVELERİ

Eser Ölçüsü:

20 ft x 15 ft

Eser Üretim Yılı:

2017