Altan Doyran

Sanatçı, 1990’da Bolu’da doğdu. Lisans eğitimini 2014 yılında İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi Güzel Sanatlar, Tasarım ve Mimarlık Fakültesi İletişim ve Tasarım bölümünde tamamlamıştır. Sakarya Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi, Görsel İletişim Tasarımı bölümünde Yüksek Lisans eğitimini tamamlamıştır. Sanatta Yeterlilik eğitimine Hacettepe Üniversitesi, Grafik Bölümünde devam etmektedir. Düzce Üniversitesi Sanat, Tasarım ve Mimarlık Fakültesi Görsel İletişim Tasarımı Bölümünde Araştırma Görevlisi olarak görev yapmaktadır.

 

Email: altandoyran@gmail.com

Telefon: +90532 412 80 34

Sanat Anlayışı

Karmaşık bir yapı gibi algıladığımız olayların tümüne ortak bir taban olması gerçekliğini matematik bilimcileri “fraktal” olarak adlandırmaktadır. Doğada kendiliğinden gelişen olaylar belirli katsayıların üst üste eklenmesi yoluyla oluşmaktadır. Kısaca fraktal yapıları oluşturan matematiğin altında yatan denklem çizgisel olmayan ve kendi içinde sürekli tekrarlanan bir yapıdır. Doğada fraktalların tüm ince ayrıntılarında bile genel yapının, biçimin bütün özelliklerini taşımaktadır. Her bir ayrıntı, her bir parça bütün yapısındaki büyük görüntünün küçük bölümü olarak yer almaktadır. Çünkü genel olarak “Fraktallar” karmaşık sayı fonksiyonlarında sonsuz ötelemelerle, yeni belirlediğimiz kuralı sürekli tekrarlayarak oluşturulur. Nitekim iki parçayı birleştirerek üçüncü bir parçayı da elde etmiyoruz yepyeni başka bir sistem elde ediyoruz.

Bu bağlamda sanatçı sanat anlayışı çerçevesinde doğadaki makro mikro ilişkileri sorgulayan ve fraktallar yoluyla matematiksel gibi görünen nesnel ilişkileri irdeleyen bir yaklaşıma sahiptir. Doğada görünenin arkasına geçmek yaklaşımıyla fraktal yapıların ve zıtlıkların katmanlar arası ilişkisinin bir dışa vurumunu yaratma çabasıyla, konstrüktivist bir üslupla eserlerini üretmektedir.

Eser Adı:

ABSTRAKT FRAKTALLAR SERİSİNDEN “İSİMSİZ”

Eser Ölçüsü:

100 x 100 x 25 cm

Eser Üretim Yılı:

2019