Home Bienal Hakkında

Bienal Hakkında

Bienalin Tanıtımı

1972’de bir Uluslararası İstanbul Bienali oluşturma düşüncesi ressam Gülsün Erbil’in Mısır’da İskenderiye bienali esnasında oluşmuştur. 20 yıl aradan sonra yurtdışından ülkesine dönünce İstanbul Modern Sanatlar Müzesi derneğini kurmuş ve EKİM GEÇİDİ sergilerini 2002 yılında ve BODRUM BİENELİ’Nİ 2013 yılında başlatmıştır. Hepimizin bildiği gibi karma sergiler ve bienaller, yüzyılı aşkın bir süredir müze ve galeri sergileri sanatın tanınması ve yayılmasında en büyük aracı olmuştur. Bienaller ise çağdaş sanat türleri ve dalları bakımından daha geniş bir yelpazeyi kapsamakta, artık salonların dar boyutlarını aşıp daha çeşitli ve kapsamlı sergileme olanaklarına illeri kavuşturmaktadır. Karşılıklı iletişimlerin sanat politikasında yeni yollar açılmasında etkin olduğu gibi bir ülkenin kendine özgü sanatının en iyi tanıtımını da sağlayan ortamlardır.

Bienalin Amacı

Evrensel sanatın batı kültüründe ulaştığı noktaları göstermek olduğu kadar, ulusal sanatımızın günümüzde kazandığı boyut hakkında fikir vermek, sözü geçen tüm bu sanat dalları ve disiplinlerinde sergilenmesi planlanan en iyi örneklerle sanatseverlere sunmak en baş amacımızdır.

 

İki yılda bir yenilikleri de kapsamına almak suretiyle yinelenecek olan bu etkinlik aynı zamanda dünyaya Türkiye sanatı hakkında olduğu kadar, organize edildiği il hakkında da gerekli bilgiyi vermeyi amaçlamaktadır. Bu sayede bienalin düzenleneceği eylül-ekim aylarında özellikle sanat ağırlıklı turizmde ortaya çıkacak artık ve bu artışın o ile getireceği maddi olanaklar, ekonomiye katkısı, turizm sezonunun uzaması en önde gelen amaçlarımızdır.

 

Bienallerin katkısıyla hem yurdumuz sanatçısının dünyaya tanıtılması, hem de uluslararası platformun varmış olduğu sanatsal, kültürel deneyimleri ve etkinlikleri ülkemiz sanatseverleri ve sanatçılarına tanıtmak suretiyle ulusça vardığımız sanatsal düzeyi sergilemek   geliştirmek amaçlanmaktadır.

 

Bu kapsamda sanatçılar ve izleyiciler arasında ki dayanışmanın, bilgi alışverişinin, deneyimlerin ve yaratıcılığın paylaşımının paltformunu oluşturmaktadır. Ayrıca izleyicinin çağdaş sanat bilgisini ve görgüsünü arttırarak dünyaya bakış açısında farklılıklar yaratmaktadır.

Bienalin Kapsayacağı Sanat Dalları

Bienalde, aşağıda sıraladığımız dal ve disiplinlerde sergi ve etkinlikler yapılacaktır:

 

  • RESİM
  • HEYKEL
  • ENSTALASYON
  • VİDEO ART
  • SERAMİK
  • FOTOĞRAF
  • ÇALIŞTAYLAR
  • TİYATRO, BALE (modern bale), MİM, SİNEMA (Kısa ve uzun metraj)
  • KONSER VE DİNLETİLER
  • SEMPOZYUM VE KOLLOKYUMLAR