Basın Bülteni

HER ZAMAN, HER YERDE, HER KOŞULDA YARATI

İstanbul, politik, sosyo ekonomik dönüşümlerin olduğu 1980’lerden başlayarak sanatsal alanda, uluslararası anlamı olan sanatsal etkinliklerin düzenlendiği bir kent oldu. Çağdaş sanatsal gelişmeleri ve vizyonları araştırıp açığa çıkarma işlevi taşıyan bu etkinlikler, sanatçılar ve sanat severler için uluslararası düzeyde mıknatıs görevi gördüler. Bilgi ve deneyim alışverişi yapılması, yaratıcılığın canlanması ve yaygınlaştırılması için zemin oluşturdular.

Öte yandan, belirli bir tarihsel, sosyolojik, politik ve felsefi temayla yapılan etkinliklerin örgütlenme biçimine, seçilen iddialı temaların hakkının verilmediği ve beklentileri karşılamadığı şeklinde yapılan eleştirilerin doğruluk payını da kabul etmeliyiz. Çünkü sanatçının zamana ihtiyacı vardır, yaratıcılık, politik, ekonomik, sosyal ve kültürel gelişmelerden etkilenir ama, onların zamanlamasına ve ayarına uymayabilir de. Sanatçılara ev ödevi veren konulu bienaller, konunun güçlü vurgulanması adına sanat ekseninden kayma tehlikesi taşırlar ve sanatsal tatminden uzaklaşabilirler.

İşte,“HER ZAMAN, HER YERDE, HER KOŞULDA YARATI” adı altında 09 – 30 Eylül 2019 tarihleri arasında düzenlenecek olan Uluslararası İnternational İstanbul Bienali’nin amacı yalnızca güncel sanat dünyasından yaratıcılığın sınırsız yeni örneklerini sunarak sanatsal etkileşime hizmet etmektir. İBB Taksim Cumhuriyet Sanat Galerisi’nde gerçekleşecek olan etkinlikte Türk ve yabancı ülkelerden gelen sanatçılar özel yetenekleriyle ortaya koydukları çağdaş yaratıcılığın son ürünleri sergilenecek.

 

9 Eylül’de İstanbul’da olmaya, kültür dünyası için ve özellikle sizin için çok anlamlı olacak bu Bienal’i kaçırmamaya çalışın.

Bienalin Yapılacağı Yer: İBB Taksim Cumhuriyet Sanat Galerisi

Kocatepe Mahallesi İstiklal Caddesi No: 2 İstanbul

Bienalin  Açılış Tarihi : 09.09.2019

Açılış Saati: 18:30

Bienalin Tarihi: 09.09.2019 – 30.09.2019